Insanity

0

Insanity antrenmanı sonrası ağrılar


Spor geçmişiniz çok parlak değilse ve genel olarak sedanter yani minimum hareketli bir yaşam sürüyorsanız, yeni bir antrenman programına başladığınızda ilk günlerde ağrı maalesef kaçınılmaz olur. Bunun nedeni uzun süredir aktif olarak çalışmayan kaslarınız şoka uğratmanız ve kaslarınızda antrenmana bağlı olarak mikro düzeyde yırtıkların oluşmasıdır. Temelde vücudun rutininde olmayan bir duruma verdiği tepkidir.

Bu ağrılar normal ve geçicidir. Sakatlanma olmadığı sürece antrenmanı kesmek ya da düzensiz bir tempoda yapmak ağrıların tekrar yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle antrenman düzenini bozmadan devam etmek adaptasyonunuzu artıracağından ağrılarınızı da azaltacaktır.

Antrenman öncesinde ısınma, bitiminde de soğuma ve esneme hareketleri de ağrılarınızı minimuma indirecektir.

Dyt. Funda Dumankaya

Read More...

0

Insanity sonrası 45 dakika

Antrenman sonrasında kas yapımını maksimum düzeye taşımak ve doku onarımını hızlandırmak için hemen kaliteli protein almalısın!!! Antrenman sonrasında beslenmeyi ne kadar geciktirirsen toparlanma süreci o kadar yavaş başlar.

Egzersiz sonrasında tükettiğin aminoasitlerin ve diğer besin öğelerinin hızla emilip kaslarında değerlendirilmesiyle bir sonraki antrenman için daha güçlü ve hazır olursun.

Read More...