Insanity

0

Neden tam buğday ekmeği ?

Buğday rafine işlemlerden geçirilerek beyaz un üretilir. Rafine edilen buğdaydan elde edilen un, buğdayın içerdiği pek çok vitamin ve mineralden yoksundur. Ayrıca buğday beyaz una dönüştürülürken lifli yapısını da kaybeder. Kepekli ekmek, rafine işleminden geçmiş buğday ununun içine buğday kepeği katılarak hazırlanır.

Kepek sayesinde bir nebze lifli bir yapıya sahip olsa da yine de buğdayın içerdiği vitamin ve minerallerden yoksundur. Tam buğday ekmeği, rafine edilmemiş buğday unundan imal edilir. Buğdayın içerdiği vitamin ve mineraller bu sayede korunarak daha sağlıklı bir beslenme sağlanır. Aynı zamanda tam buğday ekmeği lifli yapısı ile hem sindirim sistemine hem de kilo kontrolüne yardımcı olur.

Unutmayınız ki lifli besinler sizi daha uzun süre tok tutar ve kan şekerinizin ani değişimlerini engeller.

Masterfit Beslenme ve Diyet Danışmanlığı
Dyt. Tuğçe UZUN

Read More...

1

Tartıdaki rakam mı? Yağ ve kas yüzdesi mi ?

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermenin yolu egzersiz ve diyetin birleşiminden geçer. Sağlıklı bir ağırlığa ve fit bir vücuda kavuşmak istiyorsan sadece ağırlığını değil vücudundaki kas,yağ ve sıvı oranlarını da göz önünde bulundurmalısın! Unutma ki ani ve hızlı kilo kayıpları vücudundan ancak sıvı ve kas kaybı ile gerçekleşebilir.

Yağ yakımı için dengeli beslenmeli ve metabolizmanı egzersizle hızlandırmalısın. 


Masterfit Diyetisyen Departmanı 
Dyt. Funda Dumankaya 

Read More...